ЖОК ВардарОдбојкарките на Вардар добија противник од Финска

август 21, 20200

Женскиот одбојкарски клуб Вардар ќе се сретне со финскиот прволигаш Хаменлина во рамките од Челинџ-купот на ЦЕВ. „Црвено-црните“ по одличната сезона на домашната сцена се до паузата поради коронавирусот, сега ќе добијат можност да се докажат и во меѓународни рамки, каде искуството на натпревари против квалитетни ривали ќе биде драгоцено за нашите млади одбојкарки.

Хаменлина е квалитетен состав кој секоја година учествува во европските натпреварувања. Поголемиот дел од играчкиот кадар се фински одбојкарки, а во „ростерот“ имаат и засилувања од Чешка, САД и од Белорусија.

Првиот натпревар е закажан за периот меѓу 8 и 10 октомври во Скопје, а реваншот во Финска ќе биде на програмата во периодот од 13 до 15 октомври.

Leave a Reply