ОК ВардарПадна и Весна Пробиштип нагости со убедливи 3-0, па Вардар обезбеди плејоф со 6 победи по ред!

декември 25, 20210

Одбојкарите на Вардар забележаа нова победа во првата одбојкарска лига на Македонија откако во заостанатото 9.коло ја победија екипата на Весна Пробиштип нагости со убедливи 3-0 во сетови. На тој начин црвено-црните стигнаа до 6-тата победа по ред и со 18 бода го завршија првиот дел од шампионатот.

Избраниците на тренерот Марјан Трајковски немаа поголеми проблеми и во овој дуел против Весна Пробиштип и во три сета успееја да стигнат до нови три бода во првенството.

Вардарци во ниту еден момент не дозволија да им се приближат противниците во сите три сета и на убедлив начин ја запишаа шестата победа во низа и да го освојат 5-тото место во првиот дел од сезоната.

ОК ВАРДАР победија со убедливи 3-0 по сетови 25:14, 25:14, 25:15 и со веќе 18 бода обезбедија место во плејофот кој ќе стартува во месец февруари следната 2022 година.

Во Втората фаза-1 најдобрите шест екипи ќе минат десет кола според принципот „секој со секого“.

Leave a Reply