ОК ВардарДобра игра и несреќен пораз од Рибница

August 22, 20200

Вардар го освои четвртото место на турнирот што се одржуваше во Ниш откако македонскиот претставник претрпе минимален пораз од Рибница од 2-3 во сетови, во мечот за третата позиција.

„Вардарци“ прикажаа многу подобра игра отколку на премиерниот натпревар против Ниш, одлично му парираа на квалитетниот ривал, но немаа сили да го издржат темпото во тајбрејкот во решавачкиот сет. Рибница го доби првиот сет со 25-18, „црвено-црните“ возвратија и славеа во вториот со 29-27, повторно српскиот тим поведе откако славеше во третиот сет со 25-22, за Вардар повторно да израмни добивајќи го четвртиот дел од мечот со 25-19.

Во клучните моменти сепак пресуди поголемиот ростер на противникот, кој триумфираше со 15-8.

Без оглед на поразите, добрата игра и растот во формата се причина за оптимизам во пресрет на следната фаза од подготовките и стартот на новата натпреварувачка сезона.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

О.К ВАРДАР

novo-logo-vardar-01-1-1280x1810 copy-foother

Упорност. Среќа. Триумф. Пораз. Гледаме дека сето тоа останува на теренот, бидејќи одбојкарската сезона е официјално врз нас.